FAQ Roboty przemysłowe KUKA

 

1. Informacje dla początkujących użytkowników robotów przemysłowych.

2. Jakie są podstawowe parametry robota?

3. Poruszanie robotem przemysłowym

4. Typowe zastosowania robotów przemysłowych KUKA

5. Czy to prawda, że wdrożenie robota jest opłacalne tylko i wyłącznie przy seryjnej produkcji?

6. Serie robotów KUKA

7. Jakie korzyści płyną z zastosowania robotów KUKA na potrzeby spawania?

8. Czy roboty KUKA sprawdzają się w aplikacjach wymagających manipulowania ciężkimi obiektami?

9. Czym charakteryzują się roboty serii Small Robots?

10. Do jakich aplikacji możemy zastosować roboty Heavy Duty firmy KUKA?

11. Czy roboty KUKA potrafią wykonywać niestandardowe zadania?

12. Dlaczego warto wybrać zregenerowanego robota KUKA?

 

 

1. Informacje dla początkujących użytkowników robotów przemysłowych.

Roboty przemysłowe są najbardziej elastycznymi narzędziami dla Twojej firmy. W uproszczeniu stanowisko zrobotyzowane składa się z dwóch jednostek: ramienia robota (manipulatora) i systemu sterowania (kontrolera). Dodatkowo do robota montowany jest dodatkowy osprzęt umożliwiający realizacje przewidzianych zadań – spawarka, chwytak do paletyzacji itp. Roboty przemysłowe są to: automatycznie sterowane, programowalne, wielofunkcyjne manipulatory programowalne w kilku niezależnych osiach.

Przeciętny manipulator ma 6 obrotowych osi (6 niezależnych napędów), dzięki którym możliwe jest osiągnięcie dowolnego punktu w przestrzeni roboczej. Każda oś napędzana jest przez niezależne silniki elektryczne. System sterowania stanowi komputer, który pozwala na precyzyjne ruchy ramienia przez regulację mocy dostarczanej do silnika. Wyjątek stanowią roboty dedykowane do paletyzacji – w ich przypadku ilość obrotowych osi jest ograniczona do 4.

Ramiona robotów mają udźwig od 1kg nawet do ponad 1000kg i zazwyczaj poruszają się z dokładnością rzędu 0,1mm. Producenci robotów tworzą serie robotów dedykowanych do poszczególnych zadań, takich jak malowanie lub spawanie, ale niemal każdego robota łatwo jest wdrożyć do innych zadań. Istnieje duża elastyczność w zastosowaniach poszczególnego modelu manipulatora.

Używane roboty to szybko rozwijający się sektor rynku automatyki. Zaawansowanie technologii i wysoka jakość robotów wykonanych ponad 10 lat temu oznacza, że są one alternatywą dla nowych robotów, z małym lub bez różnicy potencjału wielu zastosowań. Stanowiska używany to duże oszczędności w kosztach.

Powrót

 

2. Jakie są podstawowe parametry robota?

Podstawowym parametrem robota przemysłowego jest ilość osi. Ramiona robotów posiadające 6 osi są znacznie bardziej elastyczne i znormalizowane niż inne. Jak sama nazwa wskazuje antropomorficzne ramiona odwzorowują ruchy ludzkiej ręki. Sześć osi pozwala robotowi mieć rozbudowaną przestrzeń roboczą i pozwala narzędziom na końcu ramienia do manipulacji w prawie każdym odcinku obszaru roboczego.

Inne terminy dla tych osi to stopnie swobody i DOF, stawy i osie. Niektóre roboty mają większy zakres obrotu niż inne, w szczególności na osi 2 i 3, które są często ograniczona przez konstrukcję mechaniczną ramienia. Najlepsze ramiona są opracowane, aby były dobrze wyważone i wymagają możliwe minimum siły z silników. Różne rodzaje robotów używają ciężarów przeciwwagi, sprężyny gazowe i sprężyny mechaniczne, aby pomóc osiągnąć tę równowagę.

Powrót

 

3. Poruszanie robotem przemysłowym

Zamontowany w kontrolerze komputer zna położenie ramienia i każdej jego osi. Wykorzystuje on te informacje w celu kontrolowania ruchu robota.

Istnieje kilka sposobów opisu ruchu robota. Najprostszy jest opis za pomocą współrzędnych obrotu poszczególnych obrotowych osi. Można również podawać położenie robota we współrzędnych X, Y i Z.

Istnieje również możliwość poruszania związanym z nadgarstkiem i narzędziem. Systemy te wykorzystują centrum płyty czołowej na końcu nadgarstka lub określony punkt narzędzia (Centre Point Tool lub TCP) jako punkt odniesienia. To używany do zmiany położenia kąt narzędzia.

Robot wykorzystuje informacje zarówno o masie ramienia jak i masie ładunku do poruszania się w gładką i dokładną trajektorią do wymaganego położenia. Każdy robot Kuka wyprodukowany w ciągu ostatnich 15 lat ma doskonałą dokładność pozycjonowania i dokładną ścieżką ruchu.

Powrót

 

4. Typowe zastosowania robotów przemysłowych KUKA

Wiele czynników decyduje na to, jaki robot najlepiej nadaje się do konkretnego zastosowania. Parametry robota zależą od wielu czynników:

Od konstrukcji osi ruchu, rodzaju napędu, budowy końcówki roboczej (efektora), wymiarów obszaru roboczego, prędkość i przyspieszenia osi, zdolności przenoszenia obciążenia (udźwig) oraz działania środowiska zewnętrznego. Każda aplikacja wymaga robota spełniającego wszystkie wymagane kryteria wydajności robota odpowiadającego danym zadaniom. Typowe zastosowania robotów przemysłowych to:

- spawanie łukowe,

- czynności polegające na paletyzacji, przenoszeniu, układaniu, itp.,

- mocowanie do obróbki skrawaniem – obsługa obrabiarek,

- malowanie.

Powrót

 

5. Czy to prawda, że wdrożenie robota jest opłacalne tylko i wyłącznie przy seryjnej produkcji?

O tym czy w danym zakładzie warto zainstalować robota decyduje nie tyle wielkość przedsiębiorstwa co rodzaj procesu produkcyjnego, którym się trudni. Roboty zapewniają wysoki stopień elastyczności oraz łatwość programowania umożliwiające wprowadzanie częstych zmian, wykonywania wielu zadań na różnych elementach. Nie ulega jednak wątpliwości, że roboty przynoszą największe zyski przy obsłudze procesu powtarzalnego robiąc to w sposób szybki i precyzyjny.

Powrót

 

6. Serie robotów KUKA

Kuka jest Niemieckim producentem robotów przemysłowych.  Produkty tej firmy charakteryzują się trwałością, dokładnością i słyną z urody - konstruktorzy robotów Kuka przykładają sporą uwagę do ich  wyglądu.

Podstawowe serie robotów Kuka:

 • roboty małe: małe, szybkie stanowiska roboty do zadań.
 • roboty z małym udźwigiem (udźwig w zakresie 5-16kg)

Roboty do wykonywania czynności związanych z montaż, polerowanie, przenoszenie małych elementów

 • roboty ze średnim udźwigiem (30-60 kg udźwigu)

Najpopularniejsza seria robotów przemysłowych. Wszechstronny zakres zastosowań: spawanie, paletyzacja, złożone operacje itp.

 • roboty z dużym udźwigiem (90-300kg)

Roboty do wykonywania większych zadań

 • roboty z dużym udźwigiem (300kg-1300kg)

Największe roboty do najcięższych zastosowań tj: przenoszenie paneli bocznych samochodów, paletyzacja w przemyśle budowlanym itp.

 • roboty do zastosowań specjalnych: roboty o dedykowanych  właściwościach dla działów przemysłu (odlewnictwo, malowanie)

W ofercie serwisu znajdziesz nasze wszystkie używanych stanowisk zrobotyzowanych.

Powrót

 

7. Jakie korzyści płyną z zastosowania robotów KUKA na potrzeby spawania?

Roboty KUKA dedykowane na potrzeby spawana charakteryzują się wysoką powtarzalnością oraz umożliwiają zwiększenie zdolności produkcyjnej przedsiębiorstwa. W większości aplikacji roboty pracują z dostępnością sięgającą blisko 100%. Zastosowanie jednego robota pozwala osiągnąć wydajność spawania porównywalną z pracą trzech doświadczonych spawaczy. Spawanie w miejscach trudno dostępnych może być ponadto uciążliwe dla człowieka i wymagać stosowania dodatkowych przerw dla pracowników co zmniejsza wydajność produkcji. Roboty KUKA umożliwiają wykonywanie spoin o wysokiej jakości niezależnie od czasu i warunków pracy. Zastosowanie robotów KUKA zapewnia szybki zwrot inwestycji oraz wzrost prestiżu przedsiębiorstwa.

Powrót

 

8. Czy roboty KUKA sprawdzają się w aplikacjach wymagających manipulowania ciężkimi obiektami?

Roboty KUKA występują w wersjach HIGH PAYLOADS oraz HEAVY DUTY zapewniających udźwig nawet do 1300kg. Sprawia to, że sprawdzają się one doskonale w aplikacjach takich jak: zgrzewanie punktowe, odlewnictwo, paletyzacja w przemyśle budowlanym, obsługa linii produkcyjnych w przemyśle automotive oraz wiele innych. Dostępne są także modele dedykowane do wykonywania specjalistycznych zadań. Pozwala to na jeszcze większe zwiększenie produktywności ze względu na optymalne dopasowanie do dedykowanych zastosowań. Roboty te oferują największą dostępną na rynku gęstość mocy dla dużego zakresu obciążeń, a także maksimum mocy, nieograniczoną dynamikę oraz wydajność w każdym położeniu.

Powrót

 

9. Czym charakteryzują się roboty serii Small Robots?

Roboty serii Small Robots zostały konsekwentnie zaprojektowane z uwzględnieniem szczególnie wysokich prędkości roboczych. Drugim istotnym parametrem jest ich wysoka precyzja. Roboty te wymagają niewielkiej przestrzeni do prawidłowego montażu. Mogą być mocowane zarówno do podłogi jak i sufitu co sprawia, że dostosowywują się wyjątkowo łatwo do panujących warunków. Charakteryzują się udźwigiem rzędu 6-10kg. Dokładność pozycjonowania w wersji SCARA sięga 0,02mm. Dodatkowym atutem robotów serii Small Robots jest krótki czas cyklu oraz dostępność przyjaznych w obsłudze kontrolerów. Maksymalna prędkość sięga 11m/s dla robota KR 10 SCARA R850.

Powrót

 

10. Do jakich aplikacji możemy zastosować roboty Heavy Duty firmy KUKA?

Seria Heavy Duty firmy KUKA odnosi się do robotów o udźwigu do 1300 kg. Roboty tego typu potrafią operować całymi nadwoziami samochodów w przemyślne motoryzacyjnym oraz wykorzystywane są w różnych wariantach paletyzacji np. materiałów budowlanych. Przedstawiciele serii Heavy Duty:

  • KR 300-2 PA – wytrzymały robot osiągający stosunkowo duże prędkości przy paletyzacji ciężkich ładunków. Udźwig robota: 300 kg, zakres pracy: 3150 mm.

KR 300-2 PA

    Aplikacje do których można użyć robota: pakowanie i komisjonowanie, paletyzacja oraz inne zadania manipulacji.

 

  • KR 360-3 – w przemyśle spożywczym robot ten potrafi odciążyć pracowników od fizycznie ciężkiej, monotonnej pracy zarazem zapobiegając możliwym obrażeniom. Udźwig robota: 240/280/360 kg, zakres pracy: 3326/3076/2826 mm.

KR 360-3

    Aplikacje do których można użyć robota: przenoszenie, załadunek, rozładunek materiałów, pakowanie i komisjonowanie, paletyzacja, zgrzewanie, procesy spawalnicze, malowanie, czyszczenie i rozpylanie, obsługa maszyn odlewniczych, malarstwo, enameling, gratowanie i polerowanie, zadania cięcia metali, przemieszczanie materiałów do skomplikowanych zadań montażowych i obróbczych, transport międzyoperacyjny, przenoszenie materiałów w kuźniach, cięcie, mierzenie, kontrolowanie, testowanie.

 

  • KR 500-3 – seria ta charakteryzuje się większym udźwigiem, znacznie zwiększonym zakresem pracy i możliwością pokonania znacznie większych momentów obciążających. Dodatkowo poprzez użycie systemu zasilania umieszczonego wewnątrz robota oraz poprawionej konstrukcji udało się ograniczyć zajmowane przez niego miejsce na hali. Udźwig robota: 340/420/500 kg, zakres pracy: 3326/3076/2826 mm.

KR 500-3

    Aplikacje do których można użyć robota: przenoszenie, załadunek, rozładunek materiałów, pakowanie i komisjonowanie, paletyzacja, zgrzewanie, procesy spawalnicze, malowanie, czyszczenie i rozpylanie, obsługa maszyn odlewniczych, malarstwo, enameling, gratowanie i polerowanie, zadania cięcia metali, przemieszczanie materiałów do skomplikowanych zadań montażowych i obróbczych, transport międzyoperacyjny, przenoszenie materiałów w kuźniach, cięcie, mierzenie, kontrolowanie, testowanie.

 

  • KR 1000 TITAN jest najmocniejszym i zarazem największym 6 osiowym robotem firmy KUKA dostępnym w sprzedaży. Jego udźwig wynoszący nawet 1000 kg głównie przydaje się w przemyśle szklanym, odlewniczym, budowlanym oraz Automotive. Udźwig robota: 1000 kg, zakres pracy: 3202 mm.

KR 1000 TITAN

    Aplikacje do których można użyć robota: przenoszenie, załadunek, rozładunek materiałów, pakowanie i komisjonowanie, paletyzacja, zgrzewanie, procesy spawalnicze, malowanie, czyszczenie i rozpylanie, obsługa maszyn odlewniczych, przemieszczanie materiałów do skomplikowanych zadań montażowych i obróbczych, transport międzyoperacyjny, przenoszenie materiałów w kuźniach, cięcie, mierzenie, kontrolowanie, testowanie.

 

  • KR 500-3 MT - wersja MT (MachiningTooling) pozwala na rozszerzenie zakresu procesów obróbkowych realizowanych przez robota. Przeznaczony jest on do dużych obciążeń, może realizować zadania takie jak: frezowanie najrozmaitszych materiałów jak kamień, aluminium, plastik oraz częściowo metal oraz może być stosowany również do ciężkich zadań z zakresu obróbki. Udźwig robota: 500 kg, zakres pracy: 2826 mm.

KR 500-3 MT

    Aplikacje do których można użyć robota: przenoszenie, załadunek, rozładunek materiałów, pakowanie i komisjonowanie, paletyzacja, zgrzewanie, spawanie laserowe, procesy spawalnicze, obsługa maszyn odlewniczych, przemieszczanie materiałów do skomplikowanych zadań montażowych i obróbczych, cięcie laserem, ukosowanie blach, cięcie metali strumieniem wody, transport międzyoperacyjny, obsługa maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych, obsługa maszyn w gniazdach produkcyjnych, przenoszenie materiałów w kuźniach, cięcie, mierzenie, kontrolowanie, testowanie, paletyzacja.

 

  • KR 470-2 PA jest robotem, którego bardzo łatwo i szybko można zintegrować z systemem dzięki kompaktowej budowie oraz małej wadze. Udźwig robota: 470 kg, zakres pracy: 3150 mm.

KR 470-2 PA

    Aplikacje do których można użyć robota: pakowanie i komisjonowanie, paletyzacja oraz inne zadania manipulacji.

 

  • KR 360-3 F – robot ten charakteryzuje się wysoką manewrowością sprawdzoną niejednokrotnie w praktyce. Przykładem może być fakt, że roboty KUKA KR 360-3 F są w stanie zarządzać odlewami ciśnieniowymi, transportować je z jednoczesną kontrolą procesu bez znaczenia czy zainstalowane są obok czy nad maszyną ciśnieniową. Udźwig robota: 360 kg, zakres pracy: 2825 mm.

KR 360-3 F

    Aplikacje do których można użyć robota: przenoszenie, załadunek, rozładunek materiałów, pakowanie i komis jonowanie, paletyzacja, zgrzewanie, procesy spawalnicze, malowanie, czyszczenie i rozpylanie, obsługa maszyn odlewniczych, malarstwo, enameling, gratowanie i polerowanie, zadania cięcia metali, przemieszczanie materiałów do skomplikowanych zadań montażowych i obróbczych, transport międzyoperacyjny, przenoszenie materiałów w kuźniach, cięcie, mierzenie, kontrolowanie, testowanie.

 

  • KR 500-3 F znakomicie odnajduje się przemyśle Automotive podczas procesu kucia osi samochodów ciężarowych. Konstrukcja robota pozwala na prawidłową i dokładną obsługę wielkogabarytowych i ciężkich komponentów używanych podczas kucia.

KR 500-3 F

  Aplikacje do których można użyć robota: przenoszenie, załadunek, rozładunek materiałów, pakowanie i komis jonowanie, paletyzacja, zgrzewanie, procesy spawalnicze, malowanie, czyszczenie i rozpylanie, obsługa maszyn odlewniczych, malarstwo, enameling, gratowanie i polerowanie, zadania cięcia metali, przemieszczanie materiałów do skomplikowanych zadań montażowych i obróbczych, transport międzyoperacyjny, przenoszenie materiałów w kuźniach, cięcie, mierzenie, kontrolowanie, testowanie.

Powrót

 

11. Czy roboty KUKA potrafią wykonywać niestandardowe zadania?

Firma KUKA wyszła z założenia, że aby wykonywać wyjątkowe zadania, potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu. Sprawdzając możliwości robotów , dzięki zaopatrzeniu je w odpowiednie elementy użyto je do gamy niestandardowych, ciekawych aplikacji:

 • Milling 8 kW – jest to moduł posiadający wyspecjalizowane narzędzia umożliwiające wykorzystanie robota w roli elastycznej frezarki. Robot wyposażony w elektrowrzeciono o mocy znamionowej 8kW sprawdza się przy frezowaniu lekkich materiałów budowlanych (tworzyw sztucznych, drewna, tworzyw piankowych). Moduł posiada cały szereg odpowiedniego oprogramowania oraz możliwość prostej konfiguracji sterowania wrzecionem.
 • Occubot – jest to 6 wymiarowy system pomiarowy dla sił i momentów zapewniający doskonałą dokładność wykonania. Użytkownik dzięki modułowi Occubot otrzymuje dane o wartościach rzeczywistych sił i momentów oddziaływujących na powierzchnię styku pomiędzy manekinem a powierzchnią siedzenia kierowcy w przemyśle motoryzacyjnym. Układ pomiarowy może być łatwo dostosowany również do szerokiej gamy zastosowań.
 • Robocouster – dzięki praktycznie nieograniczonych możliwościach ruchu przy oszałamiającej dynamice firma KUKA często wykorzystuje swoje roboty w szeroko rozumianym przemyśle rozrywkowym i rekreacji. Jako przykład podać można wprowadzony do użytku w parku rozrywki we Florydzie symulator gdzie roboty poruszają się po torze jezdnym z zamontowanymi na nich fotelami pasażerskimi. Roboty KUKA brały też udział w wielu mega produkcjach filmowych jak Bondowski „Śmierć nadejdzie jutro” czy „Kod da Vinci”.

Powrót

 

12. Dlaczego warto wybrać zregenerowanego robota KUKA?

Robot poddany regeneracji to mówiąc wprost robot używany, który doprowadzony został ponownie do wyglądu, funkcjonalności oraz sprawności fabrycznej (lub prawie fabrycznej). W dobie kryzysu, względnie tanie, niezawodne roboty po regeneracji są idealnym rozwiązaniem dla firm pragnących zautomatyzować elementy swojej działalności stosunkowo niewielkimi kosztami. Roboty te potrafią być czasem nawet o 50% tańsze niż ich fabryczne odpowiedniki, a integratorzy tacy jak RobotyPrzemysłowe sp. z o.o. udzielają gwarancji na części oraz zapewniają serwis robotów lub całych stanowisk zrobotyzowanych zgodnie z wymogami klienta. Sam proces regeneracji prowadzony jest z najwyższą odpowiedzialnością za naprawiany sprzęt. Wadliwe części są wymieniane na sprawne, robot jest dokładnie czyszczony oraz malowany. Przed oddaniem do sprzedaży robot przechodzi wieloetapową procedurę egzaminowania poprawności działania połączeń ruchowych, okablowania, łożysk, baterii, silników lub opcjonalnych urządzeń peryferyjnych. Dopiero po przejściu pozytywnie wszystkich testów robot jest gotowy do pracy u nowego właściciela.

Powrót

 

Roboty używane - polecane strony >>>

www.robotypanasonic.pl www.robotyabb.pl www.robotymotoman.pl www.robotycloos.plwww.robotypanasonic.pl/faq.html